Bale Fotoğrafları

12:12
Estetik duruşlarıyla balerinler ressamlar gibi fotoğrafçılar için de her zaman popüler bir konu olmuştur. Fotoğrafla daha yoğun ilgilenmeye başlar başlamaz ben de bale fotoğrafları çekmeyi hayal ettim. Ama beni buna iten birkaç sebebim daha vardı.

İlkokulda baleye çok gitmek istememe rağmen annemin beni bale yerine folklora yazdırması üzerine içimde ukde kalmış, uzun uzun Ayşegül serisinin Ayşegül Bale Yapıyor sayısından bale figürleri çalışmış, yumuşak bale pabuçlarının, tütülerin hayalini kurmuştum.

Yıllar sonra anaokul pedagoğu büyük kızım Selin 'in hafta sonu bir faaliyete katılması gerektiğini söylediğinde birden bire aklıma bale geldi. O gün bir anne olmakla ilgisiz bir şekilde geç de olsa bale kostümlerine, pabuçlarına kavuşacağım için çok heyecanlandığımı hatırlıyorum.Selin de benzer şeylerden hoşlanıyormuş ki başladığı gün büyülendi ve biz altı yıldır haftada iki gün baleye gitmeye devam ediyoruz.

Balenin kızıma gerçekten çok katkısı oldu. Ayrıca bu vesile ile bir çok balerin arkadaşı oldu,ben de bir sürü anne ile tanıştım.Her sene gösterilere hazırlanıldı, kostümler alındı. Ancak tüm bunlar olurken çekilen fotoğraflar hep bana çok vasat gözüktü. Neredeyse hiç bir balerinin duvarına asabilecek kadar şık fotoğrafları yoktu. Gösteride çekilen fotoğraflar da genelde hiç kimseyi tatmin etmiyordu. Ben de deneme amacıyla Selin ‘in ve arkadaşlarının fotoğraflarını çektim. Hemen herkesin ilk tepkisi fotoğrafların kartpostal gibi olduğuydu. Bundan sonra her yaştan balerinin fotoğrafını çekebilmek amacıyla hazırlıklara başladım.

Selin’in tütüleri dökümlü ve beyaz olmadığı için tüller aldım ve bir çok boyda etekler diktirdim, Selin henüz kullanmaya başlamadığı halde bir bale pabucu aldım. İnternette yüzlerce bale fotoğrafını inceledim, klasik bale duruşlarından printler aldım ve örnek dosya oluşturdum. (Bankadayken de en arşivci avukat bendim, arkadaşlar ilk önce benden örnek dilekçe vs sorarlardı.) Bir bale fotoğrafında gördüğüm eskitme sandalyenin aynısını tesadüfen buldum vs .

Şimdilik stüdyoda sadece duruşları çekiyorum. Ancak bir balerinin aydınlık bir salonda tek başına çalışmasını belgelemek de çok yapmak istediğim bir çalışma. Selin’in iki yıldır gittiği Dilek Bale’nin provalarında bir çok fotoğraf çektim ama seyreden velilerin aynalara yansıyan görüntüleri, salonun kalabalıklığı, kostümlerin eksiksiz olmayışı nedeniyle umduğum gibi olmadı.

You Might Also Like

0 yorum

Popular Posts

Labels

aile fotoğrafçısı asid free albums bale fotoğrafı bale ve fotoğraf balerin fotoğrafı bebek albumu Bebek fotoğrafları Belgesel Düğün Hikayesi Blogum geri döndü canvas baskı Çağlayan Ünsal Düğün Hikayesi Çocuk Albumu çocuk fotoğrafçısının blogu çocuk fotoğrafında aksesuar Dijital Kart Doğum Albumu doğum fotoğrafçısı Doğum Posteri Doğum Posterleri doğum-newborn-yenidoğan doğum fotoğrafı düğün fotoğrafçısı Düğün Fotoğrafı Düğün Hikayesi Düğün-Doğum E-Kart Efsane Ersan Efsane Ersan Blog Efsane Ersan Çekim Hikayeleri Efsane Ersan Photography Efsane Ersan Photography -Düğün Hikayesi Efsane Ersan Photography-Doğum Posterleri Efsane Ersan Photography-Poster efsane ersan'ın blogu En Güzel Gelin evde çekim eylül gelini farklı düğün fotoğrafları fotobook fotobook album fotoğrafçı blogu gece blog dizayn Gelin Damat Fotoğrafları gelin portre Gelinlikli Fotoğraflar genç sanatçılar glamour photography Gözde&Bahadır Düğün Hamile çekimi Hamile Fotoğrafı Hamile fotoğrafları her yaşta güzeliz Istanbul Wedding ikiz fotoğrafları ilkbahar yaz İstanbul Düğün Kart Baskı Katalog çekimi kemancı Kırkyaş Güzelliği moda fotoğrafçısı model for one day müzisyen portre çekimi Poster Baskı Pregnancy Photography Profesyonel Çocuk Fotoğrafçısı profesyonel fotoğrafçı reklam fotoğrafçısı senior photography şarap gibi Tebrik Kartı the violonist tütülü fotoğraf Vintage Bride Vintage Düğün Fotoğrafları Vintage Wedding Violonist Wedding Photography Wedding Story Zeyland zeylandonline